תופעת עולם הקורונה: מהן הזכויות של העובדים מהבית?

מאז פרוץ מגפת הקורונה בשנת 2020 נרשם זינוק של מאות אחוזים במספר העובדים שעברו לעבוד במתכונת מלאה או חלקית מהבית. למעשה, אם עד לפני פרוץ המגפה רק עצמאיים עבדו מהבית, כיום ניתן לראות כיצד יותר ויותר חברות מאפשרות לעובדים לעבוד מהבית, ובהתאם לכך ליצור איזון בין בית לעבודה. יחד עם זאת, לא מעט עובדים ובוודאי גם אתם תוהים מהן הזכויות של העובדים בעקבות המעבר, ובדיוק לשם כך החלטנו להציג לכם את הזכויות המרכזיות שכל עובד ועובדת צריכים להכיר.

שעות העבודה

שעות העבודה במסגרת של עבודה מהבית נשארות זהות לעבודה מהמשרד. כיום רוב החברות מאפשרות לעובדים להשתמש בשעון נוכחות דיגיטלי, כאשר במסגרת הזכויות שלכם שעות העבודה נשארות כפי שהיו בזמן העבודה במשרד. ניתן בהחלט להגיע להסכמה עם המעסיק לגבי פיזור שעות העבודה במהלך היום, אולם שימו לב כי כל החלטה לגבי השעות צריכה להיות מעוגנת בתוך חוזה העבודה.

תופעת עולם הקורונה: מהן הזכויות של העובדים מהבית?

עבודה בשישי ושבת

עצם העובדה שאתם עובדים מהבית לא אומרת שאתם צריכים לגלוש מעבר לשעות העבודה, כמו גם הימים הרגילים. אם המעסיק מבקש מכם לעבוד מהבית בימי שישי, שבת או חג, אתם רשאים לסרב. שימו לב כי אם אתם מסכימים לעבוד בימים הללו, אתם זכאים במסגרת זכויות העובד לתוספת שכר בגובה של 150% לצד יכולת לקבל ימי מנוחה במהלך השבוע, על חשבון העבודה המתבצעת בזמן שישי שבת או חג.

היעדרות מהעבודה

אם אתם לא חשים בטוב ולא מסוגלים לעבוד, נדרש לגשת לרופא המטפל ולקבל אישור מחלה. בדיוק כמו שמעסיק אינו יכול לחייב עובד להגיע לעבוד במשרד כאשר הוא אינו מרגיש טוב, כך הדבר תקף לעובדים שעובדים מהבית וצריכים להציג בפני המעסיק אישור. שימו לב כי במידה ונפגעתם במסגרת העבודה הביתית, אתם זכאים להגיש תביעה אל מול הביטוח הלאומי בעקבות אובדן כושר עבודה זמני או קבוע.

אספקת ציוד

במידה ואין לכם את הציוד הנדרש לטובת עבודה מהבית, אתם זכאים לפנות למעסיק שלכם לטובת קבלת ציוד מתאים – החל מציוד מחשוב ועד ציוד טכנולוגי, מתוך מטרה להבטיח כי תוכלו להשלים את המשימות שלכם בצורה נוחה ונגישה. רצוי לבצע את התהליך עוד לפני תחילת העבודה בבית, מתוך מטרה להבטיח המשך עבודה תקין ונטול תקלות שיקשו עליכם כמו גם על המעסיק שלכם להשלים את המשימות הדחופות.

לסיכום

אין ספק כי המעבר לעבודה מהבית שינה את שוק התעסוקה, ועדות לכך ניתן למצוא בריבוי של פניות למשרדי עורכי דין המתמחים בנושא עבודה. מיצוי זכויות שמור לא רק לציבור העובדים שעובד מהמשרד אלא גם לעובדים שנאלצו או רוצים להמשיך את המתכונת של עבודה מהבית שקיבלה תאוצה בחסות מגפת הקורונה, ונמשכת עד לימים אלו.

נגישות