איך משחררים צוואר שנתפס בעקבות ישיבה ממושכת בעבודה?

סובלים מכאבי צוואר? אם כן, אתם לא לבד. צוואר תפוס הוא מצב שכיח שיכול להיגרם ממגוון גורמים, כמו ישיבה ממושכת בתנוחה לא נכונה, תנועות חוזרות ונשנות של הצוואר, פציעה או בעיות בריאותיות אחרות. במאמר זה, נלמד על הגורמים לצוואר תפוס, כיצד למנוע אותו וכיצד לטפל בו אם כבר תפסו אתכם. אז, אם אתם סובלים מכאבי צוואר, המשיכו לקרוא!

מהם הגורמים לצוואר תפוס?

צוואר תפוס הוא מצב שכיח שיכול להיגרם ממגוון גורמים, למשל:

 • ישיבה ממושכת בתנוחה לא נכונה: כשיושבים מול מחשב, חשוב לשמור על יציבה נכונה עם גב זקוף, כתפיים רפויות וראש מוטה קדימה מעט. אם נוטים להתכופף מעל המקלדת או המסך או לשכב בכיסא, עלולים ליצור לחץ על הצוואר והשכמות, מה שעלול לגרום לכאבים ולקשיחות.
 • תנועות חוזרות ונשנות של הצוואר: אם מבצעים תנועות חוזרות ונשנות של הצוואר, כמו כשעובדים במשרד או בזמן נהיגה, עלולים להפעיל עומס יתר על השרירים והגידים של הצוואר, מה שעלול לגרום לכאבים ולקשיחות.
 • פציעה: פציעה בצוואר, כמו מכה או חבלה, עלולה לגרום לכאבים ולקשיחות.
 • בעיות בריאותיות אחרות: בעיות בריאותיות אחרות, כמו דלקת מפרקים ניוונית, מחלות מפרקים או דלקת בגידים, עלולות לגרום לכאבים ולקשיחות בצוואר.

שמרו על סביבה יומיומית נכונה

כדי להימנע מכאבי צוואר בעבודה, חשוב לשמור על סביבה יומיומית נכונה. הינה כמה טיפים:

 • כוונו את הצג כך שהוא יהיה בגובה העיניים שלכם: כיוון נכון ימנע מכם להתכופף או להרים את הראש כלפי מעלה, מה שיכול לגרום לכאבים.
 • כוונו את הכיסא שלכם כך שכפות הרגליים שלכם יהיו שטוחות על הרצפה, והברכיים שלכם יהיו בזווית של 90 מעלות: צורת הישיבה הזו תעזור לכם לשמור על יציבה טובה.
 • שמרו את המקלדת והעכבר בהישג יד, כך שהידיים שלכם יהיו כפופות בזווית של 90 מעלות בעת השימוש בהם: בצורה זו, תמנעו מעצמכם להתכופף קדימה, מה שיכול גם לגרום לכאבים.

קחו הפסקות קבועות למתיחות

הדרך הטובה ביותר למנוע צוואר תפוס היא לקחת הפסקות מתיחה קבועות במשך היום. כל 30 דקות, עמדו, התמתחו והסתובבו. הינה כמה מתיחות פשוטות שתוכלו לעשות:

 • הטיית הצוואר: הטו את הראש בעדינות לצד אחד, החזיקו למשך 15–20 שניות, ואז חזרו על הפעולה בצד השני.
 • סיבוב הצוואר: סובבו את הראש לאט שמאלה, החזיקו למשך 15–20 שניות, ואז עשו את אותו הדבר בצד ימין.
 • מתיחת סנטר: שבו זקוף ודחפו את הסנטר לכיוון החזה. החזיקו למשך 15–20 שניות.

 

 

בצעו תרגילי חיזוק

ישיבה ממושכת בעבודה יכולה לגרום לצוואר להיתפס ולהתקשות, וכדי לשחרר את הצוואר, אפשר לבצע תרגילי חיזוק פשוטים, כמו:

 • תרגיל נסיגת צוואר: שבו או עמדו זקופים, דחפו את הראש לאחור בעדינות וצרו סנטר כפול, החזיקו למשך מספר שניות, ואז החזירו את הראש למצבו הרגיל. חיזרו על הפעולה 10–15 פעמים.
 • תרגיל לחיצות שכמות: שבו זקוף, לחצו את השכמות אחת אל השנייה והחזיקו למשך 5 שניות. חיזרו על הפעולה 10–15 פעמים.
 • תרגלו תרגילים עם גומיות התנגדות: השקיעו בגומיות התנגדות לביצוע תרגילים שמכוונים לצוואר ולגב העליון. הרצועות האלה יספקו התנגדות ויעזרו לבנות כוח.

השתמשו בציוד עיסוי

שימוש בציוד עיסוי יכול לספק הקלה נוספת. שקלו להשקיע בכרית עיסוי או במעסה ידני עם הגדרות מתכווננות, כמו אלה שאתם יכולים למצוא באנרג'ים חנות ציוד ספורט. כלים אלה יכולים להתמקד באזורים ספציפיים של מתח בצוואר ובכתפיים, לעזור לשחרר קשרים ולשפר את זרימת הדם. השתמשו בהם לזמן קצר במהלך ההפסקות שלכם כדי להקל על המתח בשרירים.

עשו התאמות באורח החיים

בנוסף לשינויים בסביבה היומיומית ותרגילים, יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות כדי לשחרר צוואר תפוס, והם:

 • שתו הרבה מים: שתייה מרובה חשובה לבריאות הכללית שלכם, כולל הבריאות של הצוואר שלכם. מים מסייעים לשמור על השרירים שלכם רפויים ולמנוע התכווצויות.
 • השתמשו באביזרים: אביזרים שונים, כמו כרית לתמיכה במותניים או שולחן עמידה, יכולים לעזור לכם לשמור על יציבה טובה בעבודה, מה שיכול להפחית את העומס על הצוואר שלכם.
 • הקפידו על שינה מספקת: שינה טובה חיונית לבריאות הכללית שלכם, כולל הבריאות של הצוואר שלכם. שינה לקויה יכולה להחמיר את הכאב והתסמינים האחרים של צוואר תפוס.
 • שימו לב ליציבה שלכם: שמרו על יציבה טובה לא רק בעבודה אלא גם בחיי היומיום שלכם. כשאתם יושבים, עומדים או הולכים הקפידו שהצוואר והכתפיים שלכם יהיו משוחררים.

לסיכום

צוואר תפוס הוא מצב שכיח שיכול להיגרם ממגוון גורמים, כמו ישיבה ממושכת בתנוחה לא נכונה, תנועות חוזרות ונשנות של הצוואר, פציעה או בעיות בריאותיות אחרות. הכאב והקשיחות בצוואר יכולים להיות מטרידים מאוד ולפגוע בתפקוד היומיומי, ובמקרים מסוימים, הכאב יכול להיות חמור מאוד ולפגוע בשינה. אז, שימו לב ליציבה שלכם, קחו הפסקות למתיחות ועשו דברים שיסייעו לכם להירגע.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות