שומרים מסורת גם בחו"ל: איך לקיים את מנהגי כניסת השבת מכל מקום בעולם

חיים ועבודה בחו"ל מציעים פתח למגוון עשיר של חוויות, החל מגילוי נופים חדשים ועד חשיפה לתרבויות מגוונות. עם זאת, כמע כל יהודי שעבר לחו"ל בגלל צרכי עבודה מכיר את תחושת הגעגוע למסורת היהודי ולמנהגי השבת בפרט. בהקשר זה המעבר לארץ זרה יכול להציב כמה אתגרים, ובתוכם עולה השאלה איך אפשר לשמור על קדושת השבת וטקסי השבת על אף מרחק הקילומטרים הרבים מהבית? החדשות הטובות הן שעם מעט הכנה ומחויבות, שמירת שבת בחו"ל יכולה להיות חוויה מספקת מאוד. במאמר זה נפרט חלק ממנהגי השבת השונים ונסביר כיצד תוכלו להמשיך ולכבד אותם, לא משנה היכן אתם נמצאים בעולם.

הדלקת נרות שבת

אחד הטקסים האיקוניים והסמליים ביותר של השבת. הדלקת הנרות מסמלת את כניסתו של היום הקדוש, ומכניסה שלום וקדושה.

איך לקיים בחו"ל?

 • איתור קהילה יהודית או בית כנסת: בערים רבות בעולם יש קהילות יהודיות או בתי כנסת שמקבלים את פני המבקרים לשירותי השבת. הם עשויים אפילו לעזור לכם להשיג נרות כשרים.
 • הביאו מהארץ פמוטים: אם אינכם בטוחים לגבי זמינותם של פמוטים לשבת הביאו עמכם פמוט קומפקטי.
 • השתמשו באפליקציות אלקטרוניות: קיימות אפליקציות שונות המספקות מידע מתעדכן בנוגע לזמני כניסת השבת והדלקת הנרות בהתאם למיקומכם. השימוש באפליקציות יבטיח שאתם מדליקים את הנרות בזמן הנכון.

קידוש – הברכה על היין

קידוש הוא למעשה קידוש השבת באמצעות ברכה הנאמרת על יין. לרוב לאחר הקידוש עורכים את סעודת השבת בחיק המשפחה.

איך לקיים בחו"ל?

 • דאגו לארוז כוס קידוש: לפני המעבר הגדול לארץ הזרה זכרו לארוז גם כוס קידוש קטנה שתשמש אתכם בכל מקום שבו תהיו.
 • מצאו יין כשר או מיץ ענבים: אתרו את החנויות הכשרות המקומיות הקרובות אליכם. אם אין כאלה, לחילופין ניתן להשתמש בכל בקבוק סגור של מיץ ענבים טהור או יין, ללא תוספים או חומרי טעם וריח.

 

 

סעודות שבת

ארוחות משותפות בשבת, במיוחד ארוחת שישי בערב וארוחת צהריים של שבת, היא מסורת אהובה. סעודת השבת תבוא בדרך כלל לאחר הקידוש.

איך לקיים בחו"ל?

 • הכינו מראש: זכרו לבשל ולעשות את כל ההכנות הרצויות לסעודה לפני כניסת השבת. זכרו גם לכבות את כל מכשירי החשמל בסיום. לחווייה מושלמת הכינו מאכלים יהודיים מסורתיים שיהפכו את השבת שלכם לטעימה ונעימה כאחת.
 • התחברו עם יהודים מקומיים: לעתים קרובות, משפחות או קהילות יהודיות מקומיות מארחות ארוחות שבת ומזמינות מבקרים.
 • חפשו מסעדות כשרות: בחלק מהערים יש מסעדות כשרות המציעות אוכל לקחת לשבת או אפילו מארחות ארוחות משותפות.

מנוחה ואיסור עבודה

על פי המסורת היהודית שבת היא יום המוקדש למנוחה ויש להקפיד לנוח ולא לעשות פעולות נוספות שעשויות להיתפס כעבודה או טרחה. לדוגמה ישנו איסור על עיסוק בעבודה או על שימוש במכשירים אלקטרוניים במהלך השבת.

איך לקיים בחו"ל?

 • עדכנו את המעסיק שלכם: מי שעשה רילוקיישן לעבודה, זכרו להודיע למעסיק או לקולגות שלכם על שמירת השבת שלכם כדי שיוכלו לכבד את הגבולות שלכם ולא יכשילו אתכם בעיסוק במהלכה.
 • תכנן את הטיול שלך: אם אתה מטייל, תכנן פעילויות שאינן דורשות כרטיסים אלקטרוניים, הובלה או תשלומים במהלך השבת.

הבדלה – הטקס לסיום השבת

הבדלה הוא טקס לציון צאת השבת ותחילת השבוע החדש.

איך לקיים בחו"ל?

 • ארוז ערכת הבדלה: כמו במנהגים הקודמים זכרו לארוז ערכת הבדלה עם נר, תבלינים חיוניים וכוס יין.
 • השתמשו באפליקציות לתזמון נכון: בדיוק כמו עם כניסת השבת, אפליקציות יכולות לומר לכם את הזמן הנכון לבצע הבדלה על סמך מיקומכם בעולם.

לסיכום

שמירת שבת בחו"ל עשויה להיראות מרתיעה בהתחלה. עם זאת, עם מעט הכנה, אפשר בהחלט לשמור על המנהגים והמצוות החשובים. למעשה, חגיגת שבת במדינה זרה יכולה להציע נקודת מבט ייחודית והערכה עמוקה יותר לאוניברסליות של מסורות יהודיות. לא משנה היכן אתם נמצאים בעולם, השבת נשארת בסיס יציב של שלווה, מנוחה והתחדשות רוחנית. נסיעה בטוחה ושבת שלום!

נגישות